To že počas stredoškolského štúdia existuje pre žiakov „prax“ u zamestnávateľa, vedeli aj naši rodičia. Národný projekt Duálne vzdelávanie však od roku 2015 priniesol do praktického vyučovania veľké množstvo zmien. Žiaci majú možnosť vybrať si konkrétny učebný odbor a zamestnávateľa, u ktorého chcú praktické vyučovanie vykonávať. Ten zase garantuje žiakovi po splnení podmienok možnosť pokračovať v trvalom pracovnom pomere.
Duálne vzdelávanie má pre žiakov veľké výhody. Žiak získava kontakt s praxou, prepája si teóriu s konkrétnymi činnosťami u zamestnávateľa a dokonca si počas štúdia privyrobí. Samozrejme že peňažný príspevok vo forme štipendia a odmeny za produktívnu prácu znie zaujímavo, dôležitejšie je však potrebné vnímať získané skúsenosti. Práve vďaka ním už nie je žiak po dokončení štúdia vnímaný ako absolvent, ale je atraktívnejší aj pre ostatných zamestnávateľov.
Na druhú stranu, duálne vzdelávanie žiakov v ničom nezaväzuje a môžu tak po skončení strednej školy ísť študovať na vysokú školu, alebo vycestovať do zahraničia.
Celý článok nájdete v nasledovnom odkaze na stránke FORBES