Zúčastnení zamestnávatelia: Deutsche Telekom, Východoslovenská Energetika, U.S.Steel Košice
Dátum konania: 20.05.2020 v čase od 11:00 hod.
Miesto konania: vysielané naživo cez internet
Dĺžka webináru: 60 minút
Pre koho je určený: Maturanti a absolventi maturitných odborov
Registrácia na bezplatný webinár: Pre registráciu kliknete SEM
Duálne vzdelávanie je prepojenie vedomostí so zručnosťami a poznatkami z praxe. Žiaci stredných odborných škôl s učebnou zmluvou takto získavajú reálne skúsenosti priamo na pracovisku u zamestnávateľa počas svojho štúdia. Vďaka reálnym skúsenostiam sa zvyšuje ich konkurencieschopnosť na trhu práce, šanca na osobný úspech. Zamestnávatelia tak získavajú kvalitných ľudí, čo je silná stránka na ceste za prosperitou.
Systém duálneho vzdelávanie je možný aj pri nadväzujúcich formách vzdelávania, ktoré upravuje § 45 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Na rozdiel od systému duálneho vzdelávania, do ktorého vstupujú absolventi základnej školy vo veku 15 až 16 rokov, do nadväzujúceho štúdia vstupujú absolventi predchádzajúceho štúdia vo veku 18 rokov a viac. Preto sa zjednodušene toto štúdium v systéme duálneho vzdelávania označuje aj ako „Duálne vzdelávanie 18+“.
Jednou z týchto foriem štúdia je aj Vyššie odborné štúdium, ktoré je tretím stupňom vzdelávania ako pomaturitné štúdium neuniverzitného vysokého školstva. Štúdium na dennom vyššom odbornom štúdiu je ukončené absolventskou skúškou. Absolvent získava absolventský diplom a má právo používať za menom titul „DiS“ diplomovaný špecialista. Dosiahnutý stupeň vzdelania: ISCED 5B.
Podmienkou pre štúdium je maturitné vysvedčenie. Prihlásiť sa môžu žiaci maturitných ročníkov stredných odborných škôl a gymnázií alebo absolventi týchto škôl, ktorí maturovali v predošlých rokoch.
Pomaturitné vyššie odborné štúdiu a sa organizuje ako 3-ročné štúdium, v ktorom žiaci získavajú všeobecné vzdelanie a špeciálne vedomosti a zručnosti vrátane nových vedecko-technických poznatkov na výkon konkrétnych pracovných činností a pracovných funkcií Je určené pre uchádzačov, ktorí v predchádzajúcom štúdiu získali úplné stredné odborné vzdelanie alebo úplné stredné všeobecné vzdelanie.
Príklady odborov vzdelávania vo vyššom odbornom štúdiu:
Študijný odbor 6310 Q financie patrí ku kľúčovým z pohľadu fungovania trhového hospodárstva. Poskytuje poznatky nevyhnutné pre zvládnutie problematiky peňažných sústav, finančných trhov a aktivít bánk, poisťovní a ďalších inštitúcií finančného systému, otázok štátneho rozpočtu, miestnych rozpočtov a verejných financií.
Tento študijný odbor je koncipovaný tak, aby jeho absolventi získali ucelený prehľad o ekonomických a finančných aspektoch podnikania, s ohľadom nie len na slovenský trh, ale aj s ohľadom na medzinárodné prostredie, v ktorom dnes väčšina firiem pôsobí.
Absolventi budú schopní nachádzať a prezentovať vlastné riešenia problémov pri teoretickom výskume, ale tiež tvorivo aplikovať teoretické poznatky pri praktickom riešení problémov. Budú mať komplexné vedomosti z moderných ekonomických teórií, finančnej analýzy, ekonomiky, orientujú sa v otázkach daní a bankovníctva. Získajú schopnosti pracovať ako analytik, finančný manažér, alebo poradca vrcholového manažmentu v organizáciách súkromného i verejného sektora.
Všeobecne sú študenti pripravovaní pre vyššie riadiace funkcie v stredných a malých spoločnostiach, alebo pre funkciu stredného a vyššieho manažmentu vo veľkých podnikoch a organizáciách, finančných inštitúciách, bankách a poisťovniach.
Odborné vzdelávanie poskytuje absolventom komplexné vedomosti v oblasti ekonomiky, finančného plánovania, bankovníctva, poisťovníctva, účtovníctva, základov marketingu a manažmentu. Vyučovanie informatiky, práva, burzovníctva a finančníctva vytvára solídne odborné zázemie potrebné pre odborný rast absolventa a zabezpečuje mu schopnosť orientácie v daných odboroch na konkrétnom pracovnom zaradení.
Štúdium je zamerané na odbornú praktickú prípravu vo forme odbornej praxe s možnosťou zamestnať sa hneď po ukončení štúdia v spolupracujúcich spoločnostiach v duálnom vzdelávaní, príp. iných podnikateľských subjektoch, organizáciách štátneho a verejného sektora alebo sa uplatniť aj v samostatnom podnikaní.
Súčasťou trojročného vyššieho odborného štúdia je aj odborná jazyková príprava. Výhodou je tak aj získanie jazykových vedomostí a komunikačných zručností z anglického alebo nemeckého jazyka na úrovni bežnej i odbornej komunikácie.Dôležitou časťou štúdia je možnosť aplikovať získané teoretické vedomosti v praxi pri vykonávaní konkrétnych pracovných postupov na konkrétnom, reálnom pracovisku.
Študijný odbor 6310 Q financie umožňuje štúdium aj formou duálneho vzdelávania v spolupráci so zamestnávateľmi. Podiel praktického vzdelávania je až 50 %.
V systéme duálneho vzdelávania 18+ sa uzatvárajú medzi subjektami vzdelávania rovnaké zmluvné vzťahy ako pri systéme duálneho vzdelávania určeného pre absolventov základnej školy:
Pre žiaka v systéme duálneho vzdelávania 18+ platia rovnaké pravidlá hmotného a finančného zabezpečenia žiaka ako pre žiaka, ktorý vstúpil do systému duálneho vzdelávania po absolvovaní základnej školy.
Žiak strednej odbornej školy s učebnou zmluvou v pomaturitnom 3-ročnom vyššom odbornom štúdiu má rovnaké postavenie ako žiak školy, ktorý bol prijatý na strednú školu po absolvovaní základnej školy.
V najbližšom čase pripravujeme webinár so strednou školou Obchodná akadémia, Watsonova 61, Košice, kde je možné študovať odbor 6310 Q Financie.
Zdroj informácií: ZÁKLADNÉ PEDAGOGICKÉ DOKUMENTY, študijný odbor financie, pre pomaturitné štúdium poskytujúce vyššie odborné vzdelanie, Schválilo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky dňa 31.5.2004 pod číslom CD-2004-7800/15291-1:093 s platnosťou od 1. septembra 2004., Slovenská obchodná a priemyselná komora – www.web.sopk.sk