Spoločnosť Centire ukončila svoje pôsobenie v národnom projekte „Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality OVP“ webinárom, ktorý sa uskutočnil 16.12.2020. Cieľom webinára „Duál: naše skúsenosti a odporúčania“ bolo predstaviť zrealizované aktivity, dosiahnuté úspechy a ďalšie plány v oblasti podpory vzdelávania. Na webinári sa zúčastnilo 100 zástupcov základných škôl, stredných odborných škôl a úradov samosprávnych krajov.
Jednou z kľúčových aktivít projektu bola propagácia duálneho vzdelávania žiakom základných škôl. Celkovo, regionálni koordinátori odprezentovali duálne vzdelávanie na 879 základných školách po celom Slovensku. Inovatívnej a hravej prezentácie sa tak zúčastnilo viac ako 28 tisíc žiakov. Tí sa aj touto cestou dozvedeli, ako funguje duálne vzdelávanie, aké sú jeho výhody a ktoré stredné školy a zamestnávatelia sú do duálu v ich regióne zapojení.
Zvyšovať informovanosť o duáli je však nutné nielen u žiakov, ale aj u rodičov. Ako potvrdil aj prieskum o výbere strednej školy realizovaný medzi deviatakmi v júni 2020, až 38 % žiakov deklarovalo, že im pri výbere strednej školy najviac pomáhali rodičia. Aj z toho dôvodu sa prezentácia duálu realizovala na rodičovských združeniach, cez mediálne výstupy v mienkotvorných médiách, ale aj prostredníctvom súťaže „Duál je reál vzdelávanie“. Cieľom súťaže bolo priblížiť žiakom i rodičom fungovanie duálu a pestrosť odborov, respektíve zapojených zamestnávateľov. Do súťaže sa celkovo zapojilo 2063 žiakov, ktorí súťažili o 50 cien.
S veľkým záujmom na základných školách sa stretli aj exkurzie u zamestnávateľov zapojených do duálu. Počas fyzických exkurzií, ktorých sa stihlo zrealizovať 64, mohli žiaci osobne zažiť atmosféru výroby v rôznych odboroch. Po zmenách vyvolaných situáciou s Covid-19 sa formát exkurzií flexibilne zmenil na online. Renomovaní zamestnávatelia tak mali možnosť predstaviť svoju činnosť a fungovanie duálu oveľa širšiemu publiku, keď sa na 50-tich online exkurziách zúčastnilo až 4500 žiakov.
Prieskumy medzi žiakmi v duálnom vzdelávaní ukázal, že žiaci sa dozvedajú o duálnom vzdelávaní na základnej, alebo až strednej škole po podaní prihlášky na štúdium, alebo po začatí štúdia. Stredné školy si žiaci vyberajú najčastejšie na základe informácií z dňa otvorených dverí, podľa dobrej povesti školy, alebo podľa jej absolventov. Aktivity realizované so žiakmi na základných školách pomohli zvýšiť informovanosť o duálnom vzdelávaní a poskytli žiakom informácie pre lepšie rozhodovanie.
Počas projektu Duálneho vzdelávania bolo vytvorené Talentcentrum. Ide o centrum určené pre všetkých žiakov ôsmych a deviatych ročníkov základnej školy, zamerané je na kariérovú orientáciu. Počas aktivite v centre, alebo na základnej škole, žiaci pod vedením moderátorov s využitím symbolu kariérového stromu diskutovali o téme talent, schopnosti a zručnosti. Mali možnosť využiť dotazníky záujmov a schopností, aby zistili o sebe viac a mohli sa zamyslieť, ako využiť všetky dostupné informácie o sebe a povolaniach tak, aby sa rozhodli pre správne a im vhodné povolanie. Rôznymi formami aktivít Talentcentra s veľkým úspechom prešlo viac ako 4000 žiakov.
Účastníci webinára sa zároveň zoznámili aj s portálom www.dualvkocke.sk, na ktorom okrem praktických informácií o duáli nájdu aj kompletný zoznam zamestnávateľov a stredných škôl zapojených do duálu na celom Slovensku.
Aj vďaka uvedeným aktivitám sa z duálneho vzdelávania stáva čoraz atraktívnejšia forma štúdia. Aktuálne študuje v duáli vyše 6500 žiakov a celkový počet zamestnávateľov zapojených do systému duálneho vzdelávania dosiahol 1469 v decembri 2020.
Centire sa plánuje aj v budúcnosti venovať téme duálneho vzdelávania a kariérového poradenstva. Už teraz pripravuje na rok 2021 webináre pre kariérových poradcov, špeciálne semináre pre pedagógov „Od nápadu k projektu“ či online exkurzie u zamestnávateľov a dní otvorených dverí na stredných školách. Centire tak chce nadviazať na úspech projektových aktivít a pokračovať v spolupráci so základnými a strednými školami, ako aj zamestnávateľmi naprieč Slovenskom.
Prezentáciu na stiahnutie nájdete v tomto LINKU.
Záznam z webináru si môžete pozrieť aj v tomto videu: